Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Muğla’nın 13 cennet ilçesinden biri. Likya döneminden antik kentleri, Ölüdeniz gibi mavi bayraklı ve dünyada eşi bulunmayan kumsalı, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeleri, 12 Adalar’ı ve caretta caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan eşsiz plajlarıyla cennet bir ilçe.

Fethiye tüm bu doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra, doğa sporlarına elverişli konumuyla da Türkiye’nin dalış ve yamaç paraşütünde bir numaralı tercihi. Birbirinden güzel koyları, yeşillikler içerisine saklanmış tarihi kalıntıları ve adrenalin tutkunlarını davet eden sporlarıyla Fethiye’nin dört bir yanı keşfedilecek güzelliklere sahip.

FETHİYE'DE GEZİLECEK YERLER

Fethiye’de gezilecek yerler hem doğa ile iç içe geçebileceğiniz hem tarihi bilgiler edinebileceğiniz hem de muhteşem bir tatil geçirebileceğiniz türde. Eminiz Fethiye’ye bir ere geldikten sonra tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz. İşte sizi kendine aşık edecek güzellikteki Fethiye’de gezilecek yerler:


ÖLÜDENİZ
Listenin en başına dünyaca ünlü olan Ölüdeniz’i koyduk. Likya Medeniyeti bu güzel yere ”Işık ve Güneş diyarı” demiş. Burası şahane bir doğal güzelliğe sahip. Ayrıca Fethiye plajları dendiğinde de ilk akla gelen yer. Masmavi denizi, bembeyaz kumları ve çevresindeki yemyeşil ağaçları ile kendine hayran bırakıyor. Bu güzelliği sadece karadan görmek istemeyenler için bol maceralı bir yol daha var. Babadağ’dan Ölüdeniz üzerine yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Böylece bu muhteşem güzelliği kuş bakışı bir biçimde seyredebilirsiniz.

KAYAKÖY
Fethiye geçmişte Likya Uygarlığı’na ev sahipliği yapmış. İlçenin tarihi milattan önce 3.yüzyıla kadar uzanıyor. Kayaköy, Karmylassos Antik Kenti olan Likyalılardan günümüze kadar kalmış çok eski yerleşim yerinin üzerine kurulmuş. 1923’e kadar bu köyde yaşayanlar varmış. Sonrasında yaşanan mübadele sonucunda köy boşaltılmış ve hayalet şehir görünümüne bürünmüş. Doğa yürüyüşü yapıp aynı zamanda tarih ile ilgili bilgiler edinebileceğiniz harika bir yer.
TLOS ANTİK KENTİ
Yaka Köy’de bulunan Tlos Antik Kenti çok büyük bir alan üzerine kurulmuş. Likya Bölgesi’nin en önemli yerleşim yerleri arasında yerini alıyor. Bu antik kent içerisinde Kronos Tapınağı’nı tiyatroyu, bazilikayı ve Girmeler Mağarası’nı yakından görebilirsiniz. Bu mağara çevresinde yapılmış olan kazı çalışmalarında binlerce yıl öncesine ait yerleşik hayatın olduğunu kanıtlayacak nitelikte kalıntılar bulunmuş.
LETOON ANTİK KENTİ
Milattan önce 7.yüzyıldan günümüze kadar kaldığı tahmin edilen Letoon Antik Kenti, 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Antik kent içerisinde manastır, amfitiyatro, Leto, Artemis ve Apollon Tapınağı‘nın kalıntılarını yakından görebilirsiniz.
SAKLIKENT KANYONU
Fethiye’nin bir başka doğal güzelliği Saklıkent Kanyonu. Burayı bir keçi çobanı 15 yıl önce bulmuş. Yaklaşık olarak 17 kilometre derinliğe sahip bu kanyondan buz gibi soğuk su akıyor. Bu nedenle kanyona girmeden önce lastik ayakkabı almanızı öneririz. Bu ayakkabılar sayesinde kayaların üzerinde kayıp düşmeden ilerleyebilirsiniz. Kanyona giriş ücreti 2017 yılında kişi başı 10 Türk Lirası. Öğrenciler için ise bu fiyat 7 Türk Lirası olarak belirlenmiş. Lastik ayakkabılar ise 5 – 15 Türk Lirası arasında değişiyor. Kanyona gelmeden ayakkabıyı almanızı öneririz. Çünkü kanyon civarında ayakkabıların fiyatı biraz daha yüksek olarak satılıyor. Ayrıca kanyonda rafting ve safari gibi adrenalin dolu aktivitelerde yapabilirsiniz.
KELEBEKLER VADİSİ
Çeşit çeşit kelebeklere ev sahipliği yapan Kelebekler Vadisi, Saklıkent’e çok yakın bir konumda yer alıyor. Bu vasi dünyaca büyük bir üne sahip olan Fethiye’deki diğer bir doğal güzellik. Kelebekler Vadi’sine tekneler ile ulaşılabiliyor. Bu vadi içerisinde 70’ten fazla kelebek türü bulunuyor. Sessiz ve huzurlu bir ortam olduğu için kelebeklerin çoğalması için ideal bir ortam oluşturuyor.

HARİTA

Bu Bölgedeki Oteller hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 (258) 257 57 01

E-BÜLTENE ABONE OLUN

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN