Likya Uygarlığı’ndan Büyük İskender’e, Persler’den Roma İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış büyüleyici bir tarihi kent Side.


MÖ. 7 yüzyılda kurulduğuna inanılan ve ismi Nar anlamına gelen Side’nin, tarihi kalıntılarla denizin iç içe geçmiş olan mistik coğrafyasında gezmek gerçekten büyüleyici.


Bazen mermer bir yolda yürürken birden ayaklarınızın kuma basmaya başlayabildiği gibi, begonvillerin örttüğü eski Side evlerinin olduğu sokak da antik kalıntılara çıkarak sizi şaşırtabiliyor.


Manavgat’a 7 km mesafedeki Side’nin tapınakları, hamamları, limanı, su yolları, plajları ve agora gibi yapıları, gidilip gezilmesi gereken birer tarihi miras.


Side’de gezilecek yerler ile birlikte birçok aktivite de bulacaksınız. Scuba Dalış turlarına katılıp masmavi denizin derinliklerine kulaç atabilir, raftinge katılıp stresten kurtulabilir, jeep ve at safari turlarında maceraya atılabilir, Toros’ların yamaçlarında ormanın içlerine doğru trekking yapabilir, golf oynayarak tatilinize keyif katabilir veya geç saate kadar açık mekanlarda eğlenceye doyabilirsiniz.

SİDE ANTİK KENTİ
Kurulduğu dönemde dünyanın sayılı kentlerinden biri olarak kabul edilen Side antik kenti Yunanlılar, Lidyalılar, Persler, Suriye Krallığı gibi çok sayıda medeniyetin hakimiyetine girmiştir. Bu nedenle Side Antik Kenti tüm bu medeniyetlerden izler taşıyan eşsiz bir kolajdır demek pek de yanlış olmaz. Antalya merkezden yaklaşış 70 kilometre, Manavgat merkezden 7 kilometre uzaklıkta olan Side antik kenti Side merkezden ise yürüyerek 15 dakika kadar kısa bir sürede gidilebilecek uzaklıktadır. Yani Side’ye gittiğinizde keyifli ve kısa bir yürüyüşle sayısız kültüre ev sahipliği yapmış bu eşsiz kenti görebilirsiniz.

APOLLON TAPINAĞI
Romalılar tarafından milattan sonra 150 yılında inşa edilen ve mitolojide güzellik ile sanatın tanrısı olan Apollon’a ithaf edilen Apollon Tapınağı Side gezilecek yerler içinde kesinlikle atlanmaması gereken bir destinasyon. Binlerce yıllık tarihi ve eşsiz aurası ile sizi büyüleyecek olan Apollon Tapınağı’na Side merkezden yalnızca 15 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

SİDE MÜZESİ
Side Müzesi Roma ve Bizans dönemlerinin yanı sıra Helenistik döneme ait binlerce yazıt, kabartma, Roma dönemi heykelleri, lahitler, sütunlar gibi bölgenin tarihini yansıtan sayısız tarihi eserin sergilendiği dünyanın en önemli müzelerinden biri. Bununla da kalmıyor zira müzenin içindeki eserler kadar binası da çok özel; Side Müzesi Side antik kentinin agorasının karşısında bulunan ve 5-6. Yüzyıllarda inşa edilmiş agora hamamında kurulmuş. Yani Side Müzesi daha içine girmeden binasıyla bile size ne denli eşsiz bir tarihi yolculuk yaşatacağının sinyallerini veriyor.

Müze Pazartesi hariç haftanın her günü açık. Kış aylarında 09.00-12:00/13:00-17.30 saatleri arasında hizmet veren müze yazında saat 09.00-12:00/13:00-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.


ASPENDOS KÖPRÜSÜ
Side’de yer alan önemli tarihi eserlerden biri de Köprüçay üzerine kurulu olan Aspendos ya da diğer ismi ile Köprüpazar köprüsü. 4. Yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş olan taş köprü 13. Yüzyılda Selçuklular tarafından yeniden inşa edilmiş. Bu nedenle köprünün bugünkü görünümü ya da daha doğrusu mimarisi Roma’dan çok Selçuklu mimarisine ait.259,50 metre uzunluğundaki Aspendos köprüsü özellikle manzarası ile sizi kendisine hayran bırakacak.

ANITSAL ÇEŞME
Side Antik Kenti’nin girişinde bulunan Anıtsal Çeşme ya da diğer ismi ile Nymphaeuma Romalılar tarafından yapılan ve Anadolu topraklarında bulunan en görkemli çeşme olma özelliğini taşıyor. Tam 21 sütundan oluşan çeşme milattan sonra 2. Yüzyıla tarihleniyor. Halk arasında dokuz çeşme de denilen Anıtsal Çeşme Romalılarca Anadolu’da inşa edilmiş en büyük çeşme olarak Side’ye gittiğinizde asla görmeden dönmemeniz gereken çok önemli bir tarihi eser olarak ön plana çıkıyor.

MANAVGAT ŞELALESİ
İsmi Antalya ile özdeşleşmiş olan Manavgat şelalesi Manavgat’a bağlı bir mahalle olan Side’de yer alıyor. 3-4 metre yükseklikteki falezlerden aşağıya süzülerek harika bir görüntü oluşturan şelale özellikle genişliği ile de nadide şelalelerden biri. Side’de buluna Manavgat şelalesinin en geniş yeri tam 180 metre! Yani Side gezilecek yerler arasında bulunan bu muhteşem şelaleyi görmeden Side’den ayrılmanız kesinlikle büyük bir hata olur.

Elbette Side bunların yanı sıra muhteşem denizi, plajları ile de sizi kendisine çağırıyor. Side’de birçok plaj bulunuyor ve bunların arasında Side halk plajı da yer alıyor. Side’ye gittiğinizde isterseniz halk plajında, isterseniz çeşitli işletmelere ait olan plajlarda denize girebilir, güneşlenebilir, su sporları yaparak doyumsuz anlar yaşayabilirsiniz.


HARİTA

Bu Bölgedeki Oteller hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 (258) 257 57 01

E-BÜLTENE ABONE OLUN

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN