PAMUKKALE

• Türkiye'deki doğal unsurlardan, doğal hazinelerden birisidir.
• Denizli'de, Ege Bölgesi'nde bulunur.
• Kaplıcalar bulunur.
• Travertenler bulunur.
• Yakınında bir antik kent bulunur.
• UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alır.
• Karbonat minerali ile oluşmuştur.

Kalsiyum karbonatla doymuş olan su, güneşin altında buharlaşıyor. İlk etapta ortaya çıkan jel halinde beyaz travertenlerin pamuksu görüntüsünün ardından yapı katılaşarak yüzeyi kristalleşmiş kayalara dönüşüyor. Travertenlerinin ilk halinin yumuşaklığı ve pamuk gibi beyaz renkli oluşu nedeniyle Pamukkale adını alan bölgede, 35-100°C sıcaklık değerleri aralığında 17 sıcak su alanı bulunuyor. Kaynaktan çıkan termal su, 320 metrelik bir mesafeyi kat ederek traverten başına geliyor. Buradan da traverten katmanlarına dökülerek 240-300 metre kadar daha yol kat ediyor.


İsmini içinden termal suların ve kendisine yaklaşan canlıların ölümüne neden olan gazın (karbondioksit) çıktığı bir mağaranın varlığından alan Hierapolis, “Kutsal Kent” anlamına geliyor. MÖ 133’te ve MS 60’ta yaşanan depremler, dünyanın tapınaklarıyla tanıdığı kenti yıkmışsa da daha sonra Romalılar tarafından tekrar inşa edilmiş. Cehennem Kapısı, Pluto’s Gate veya Ploutonion adıyla tanınan mağara Hierapolis yakınlarında yer alıyor. Tanrı Plouton ve eşi Persophone’nin hüküm sürdüğü yeraltı dünyasının giriş kapısı olarak kabul edilen mağaradan sızan karbon dioksit gazıyla boğulan hayvanlar, rahipler tarafından kurban ediliyordu.


Termal alanlar açısından oldukça zengin olan Denizli, Ege bölgesinde yer alan bir ildir. Genel olarak Denizli’ye bakıldığında sadece kaplıcaları değil, tarihi kalıntıları ile de öne çıkar. Aynı zamanda doğası açısından da muhteşem bir bölgedir. Denizli kaplıcaları birkaç alana yayılmıştır. İçlerinde en ünlü olanı Pamukkale kaplıcalarıdır. Hierapolis (Kutsal Kent) kentinin bulunduğu alanda yer alan Pamukkale termal suları aynı zamanda Pamukkale travertenlerini oluşturan sudur. Berrak görünümlü suyun tadı acıdır. Su sıcaklığı 35-100 derece arasında değişir. Bu suyun diüretik maden suyu özelliği vardır. Bu nedenle sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Karaciğer ve safra hastalıkları, astım, beyin damarlarındaki sorunlar için bu bölgenin suyu tavsiye edilir.

DİĞER DENİZLİ KAPLICALARI

Denizli kaplıcaları, Pamukkale ile sınırlı değildir. Yörede alternatif olarak zengin termal alanlar bulunur. Kızıldere kaplıcası ve içmesi Sarayköy’ün 11 kilometre yakınındadır. Tuzlu, sodalı ve sülfatlı olan su içme yoluyla da alınabilir. Solunum yolları rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıkları, romatizma sorunları üzerinde etkilidir. Akköy Gölemezli Çamur kaplıcaları ise Pamukkale alanının hemen yanı başındadır. Bu bölge özellikle deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

DENİZLİ KAPLICALARI KARAHAYIT

Yine Pamukkale termal sisteminin bir parçası olan Karahayıt kaplıcaları, Denizli kaplıcalarıarasında önemli yeri olan bir bölgedir. Suyu Pamukkale kaplıcalarına göre daha sıcaktır. Cilt hastalıkları, strese bağlı rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Tekkeköy kaplıcasının suyu ise sodalıdır. Daha çok romatizmal hastalıklardan muzdarip olanlar tarafından tercih edilir. Burada çamur banyosu imkanı da bulunur. Açık ılıca tarzında hizmet alınabilir. Yenice kasabası yakınlarında olan Kamara kaplıcası ise 45 derecelik su sıcaklığına sahiptir. Siyatik, basur, kireçlenme, kadın hastalıkları, cilt rahatsızlıkları, sindirim sistemi sorunları, romatizma gibi sorunlara iyi gelir.


HARİTA

Bu Bölgedeki Oteller hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 (258) 257 57 01

E-BÜLTENE ABONE OLUN

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN