GİRNE

Kentin kesin yerleşim tarihi bilinmemekle birlikte M.Ö. X. Yüzyılda Akalar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir İlk yerleşim yerlerinin kıyılarda olması nedeniyle, Girne’de de Mısır, Hitit, Fenike, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, İngiliz, Luzinyan, Ceneviz, Venedik, Osmanlı ve nihayet İngilizler tarih sırasıyla hakimiyeti görülmektedir.


Kuzey Kıbrıs’ın en gelişmiş turizm merkezi Girne’dir. Bu kentte çok canlı bir yaşam vardır. Alışveriş merkezleri, turistik tesisleri, gece hayatı ve eğlence yerleri, restoranlarıyla Girne gerçekten bir turizm cennetidir. Girne Kalesi, kentin en görkemli eseridir. Dar Akdeniz sokaklarının sarmaladığı kalenin hemen dibinde bulunan Girne Antik Limanı, sıra sıra dizili yatlarıyla göz doldurmaktadır. Liman, Kıbrıs Türk mutfağının özgün yemeklerinin yanı sıra birçok lezzetli yemek çeşidinde sunan balıkçı lokantaları, barlar ve açık hava kafeleri ile güzel vakit geçirilebilecek yerlerdendir.


Girne’de görülebilecek yerler arasında, Güzel bir Osmanlı Camisi olan Ağa Cafer Paşa Camisi, Osmanlı Türbeleri, Çıkartma Plajındaki Barış ve Özgürlük Anıtı, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Barış ve Özgürlük Müzesi , Deniz Şehitleri Anıtı, St.Hilarion Kalesinin batısında Barış Harekatı sırasında yalçın araziyi aşıp yara alarak uçurum kenarında takılı kalan tank, Boğaz Şehitliği, Güzel Sanatlar Müzesi, Beylerbeyi ( Bellapais Manastırı), St. Hilarion Kalesi, Hz. Ömer Türbesi, Batık Gemi Müzesi, Buffavento Kalesi, Halk Sanatları Müzesi, İkon Müzesi, Vrysi ve Lambusa ören yerleri bulunmaktadır.

GİRNE KALESİ
Girne’nin simgelerinden biri olan kalenin gerçekten de harika bir manzarası var. Akdeniz’e hakim bir tepeye yapılmış ve marinanın içerisinden merdivenlerle çıkabildiğiniz kale görülmeye değer. Kalenin Bizanslılar tarafından Arap akınlarına karşı şehri korumak amaçlı yapıldığı ve M.Ö III ve II. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.
ST. HILARION KALESI
Kudüs’ün Arap istilasına uğramasından dolayı Kıbrıs’a kaçan bir Hristiyan azizin yaşadığı yere 10. Yüzyılda kilise ve manastır yaptırılmış. Kalenin etrafında 500 metre uzunluğunda duvarlar ve 9 burç var.
HZ. ÖMER TÜRBESİ VE MESCİDİ
Muaviye Ordusu komutanlarından Ömer ve 6 silah arkadaşının mezarlarının bulunduğu yere türbe ve küçük bir mescit yaptırılmış. Burası Rum tahribatı ve bilinçsiz onarım nedeniyle zarar görmüş.
BATIK GEMİ MÜZESİ
Helenistik döneme ait donanma gemisi kalıntısının bulunduğu müzedir. Kale içerisinde ayrı bir bölmede geminin kalıntılarını görebilirsiniz.
BELLAPALİS MANASTIRI
Gotik mimari dönemi eseri Bellapais Manastarı Girne’ye hakim bir tepede yeşillikler içerisinde bir yerdir. Adanın önemli tarihi yapılarından Bellapais, Barış Manastırı anlamına gelmektedir.
BOĞAZ ŞEHİTLİĞİ
1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda görevli asker ve subayların mezarlarının bulunduğu Boğaz Şehitliği, Kıbrıs’ın önemli yerlerinden birisidir. Lefkoşe’den Girne’ye giden yol üzerinde yer alan şehitliği ziyaret edebilir, onların ruhuna dua edebilirsiniz.
KIBRIS CAFER AĞA CAMİİ
Kıbrıs valisi Cafer Ağa tarafından 1589 yılında yaptırılmış Ada’nın en eski camilerinden birisidir. Küçük tek şerefeli ve tek minareli bir yapıdır.
HALK SANATLARI MÜZESİ
Kıbrıs’a ait yöresel işlemeler, kıyafetler, ev gereçleri vs. pek çok şeyi bulabileceğiniz bir müzedir. İki katlı bu yapı Girne Limanı’nda yer alıyor.
SOURP MAGAR MANASTIRI
Mavi Manastır olarak da bilinen ve M.S 1. Yüzyılda yapılmış bu manastır sonra Ermenilerin eline geçmiştir ve Ermeni hacıların Kudüs’e ziyareti sırasında uğradıkları bir yer olmuştur.

HARİTA

Bu Bölgedeki Oteller hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 (258) 257 57 01

E-BÜLTENE ABONE OLUN

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN