MAGOSA

Gazimağusa ya da Mağusa, Kıbrıs Adası'nda bir liman kenti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Mağusa kazası'nın ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa İlçesi'nin yönetim merkezi. Mağusa, Akdeniz'in en fazla güçlendirilmiş limanlarından biridir. Yakındoğu ile Avrupa arasında bir basamak oluşturur


SALAMİS HARABELERİ
KKuzey Kıbrıs’ın en önemli ören yerlerinden biri olan Salamis Harabeleri’ne ait ilk kalıntılar 11. yy’a ait. İçerisinde Gimnazium, Tiyatro, Roma Villası, Kampanometra Bazilikası, Aya Epiphanios Bazilikası, Su Deposu, Taş Forum ve Zeus Tapınağı bulunmakta. Genel havasıyla Efes’ i andıran ören yeri ne yazık ki oldukça bakımsız ve denetimsiz bir durumda olsa da görülecek yerler listesinin başında geliyor.

Gazi magusa salamis harabeleri İlkbahar-yaz aylarında ziyaret edecekseniz sabah ya da öğleden sonra gitmelisiniz. Aksi takdirde güneşin altında kavrulursunuz; çünkü bir tane bile gölgelik alan yok.

OTHELLO KALESİ
12.yy’da limanı düşmanlara karşı korumak amacıyla Luzinyalılar tarafından inşa edilen kale. Sıralı kulelerden ve topçu bataryalarıyla biten koridorlardan oluşan kalenin içerisinde birçok restoran, tarihi mekan ve küçük dükkanlar bulunuyor. (Aşağıda değineceğim birçok mekan da kalenin içerisinde yer alıyor.)
ST. NICHOLAS KATEDRALİ/ LALA PAŞA CAMİSİ
Akdeniz bölgesinin en güzel Gotik mimarilerinden biri olan katedral, 12. yy’da Luzinyalılar tarafından yapılmış. Dönemin Luzinya kralları burada Kudüs kralı tacını devralırlarmış. 1571 yılında cami haline getirilen ve hala da cami olarak hizmet veren yapının penceresinde Venedik armalarını görebilirsiniz.
HAYALET ŞEHİR KAPALI MARAŞ
Yukarıda belirttiğim üzere geçmişin gözde tatil beldesi günümüzde halka tamamen kapalı. Bölgeye giriş yapmak hatta fotoğraf/video çekmek dahi yasak. Fakat bölgenin hemen bitiminde (tel örgülerin başladığı yerde) halka açık bir plaj bulunuyor. Tam bu noktadan kapalı Maraş’ın sahil şeridini rahatlıkla gözlemleyebiyorsunuz. “Aman canım bu harabeyi görmek için niye gideyim!” demeyin. Tarihe resmen tanıklık eden bu bölge insanın tüylerini diken diken yapıyor. Açıkcası biz oldukça etkilenmiştik.
NAMIK KEMAL ZİNDANI MÜZESİ
Burası hemen Lala Mustafa Paşa Camii’sinin karşısında yer alıyor. Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre oyununun sahnelenmesinin hemen ardından Kıbrıs’a sürülen yazar 2 yıldan fazla süreyle burada kalmıştır. İçeride Namık Kemal ile ilgili belgeler ve eşyalar sergileniyor.
PALM BEACH
Bölgenin ünlü plajı. Olağanüstü güzellikteki suya kendinizi bırakmak için sabırsızlanacaksınız. Mağusa’da denize girmeden dönmeyin!

HARİTA

Bu Bölgedeki Oteller hakkında detaylı bilgi ve rezervasyon için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 (258) 257 57 01

E-BÜLTENE ABONE OLUN

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN