KÜLTÜR TURLARI

Kültür turu kavramı günümüzde çok kullanılır oldu. Kültür turizmi kavramının kısaltılarak zamanla kültür tur şekliyle kullanılması bir tarafa, turizmin kültürden ayrı düşünülmesi mümkün değil. Kültür turu kavramı bu nedenle yapılan gezinin ya da tatilin amacının kültür olmasıyla ayrılır. Yoksa deniz tatili yapan bir aile pekala aynı zamanda kültürel nesnelerle ilgi ve bağ kuracaktır. Bölgenin kültürel değerleriyle yüzleşmeden tatil zaten mümkün değildir.

Ülkemizin tarihi ve doğal örgüsü, kalıntıları, gölleri ile yöresel kültür ögelerini çok zengin ve çeşitlidir. O halde kültür turundan anladığımız şu olmalıdır: Kültürel zenginliği, kültürel dokusu için yapılan genellikle kısa süreli gezilerdir. Tatilcilik sektöründe kültür turu iki şekilde düzenlenmektedir. Yurt içi kültür turu ve yurt dışı kültür turları.

Bu yazımızda, ülkemizdeki en popüler ve gerçekten kültür zenginliğiyle ön planda olan en popüler yurt içi kültür turları ve beldelerinden kısaca söz edeceğiz. Bunlar şimdilik; Gap turu, Karadeniz turu, Kapadokya turu, şeklinde. Benzer şekilde diğer yurt içi kültür turları (Abant turu, Safranbolu – Abant Turu, Kalkan turu ve Ölüdeniz turu gibi) ile ilgili yazılara sitemizde yer vermeye devam edeceğiz.

 Gap Turu

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak illerine yapılacak kültür turu için iyi bir planlamayla bir hafta yeterlidir. Böyle bir turu kişisel imkanlarıyla yapmak isteyenler için her ile 1 gün daha uygun ve doyurucu bir gezi olabilir. Gap Turu için bölgedeki tarihi ve doğal yapılar zengin bir seçenek sunmaktadır. Halfeti Tekne Turu, Balıklı Göl, Nemrut Dağı ilk akla gelen yerlerdir. Tur kapsamı içinde tarihi camiler, kiliseler, müzeler (Zeugma Müzesi), kaleler, tarihi çarşılar (Bakırcılar Çarşısı), köprüler, çeşmeler ve kelaynaklar şeklinde uzayan bir liste oluşturabilir.

 Kapadokya Turu

Göreme Açık Hava Müzesi – Üçgüzeller – Sinassos – Uçhisar – Ürgüp – Onyx Taş Atölyesi turun vazgeçilmez mekanlarıdır. Göreme Açık Hava Müzesi içerisindeki muhtelif kiliseler (Elmalı Kilise, Azize Barbara Kilisesi, Aziz Basileus Kilisesi, Çarıklı Kilise) mutlaka görülmelidir. Yine Derinkuyu Yeraltı Şehri (Veya Kaymaklı Yeraltı Şehri), Narlıgöl Krater gölü, Ihlara Vadisi, Hacıbektaş ve tabi ki Kapadokya balon turu seçeneği de değerlendirilebilir.

 Batı Karadeniz Turları

Amasra- Çekiciler Çarşısı, Kemere Köprüsü, Boztepe, Bakacak Tepesi, Ceneviz Kalesi, Sormagir Kapısı, Kaymakamlar Konağı, Tarihi Safranbolu Çarşısı, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Yemeniciler Çarşısı, Papazlar Evi ve Yörük Köy Batı Karadeniz kültür turlarının vazgeçilmez noktalarıdır.

 Karadeniz ve Batum Tur Paketleri

Batum’a gidiş gelişteki kolaylık nedeniyle bazı Kardeniz kültür tur paketlerine Batum da dahil edilmiştir. Batum turu bölümünde Çoruh Nehri, Tiyatro Binası, Medea Heykeli, Batum Limanı ve Orta Cami önemli bir yer tutmaktadır. Kardeniz ve Batum Tur Paketlerinde; Altındere Milli Parkı – Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Hamsiköy Karagöl, Borçka, Fırtına Vadisi, Zilkale, Kalegon, Ayder Yaylası, Uzungöl ve Haldizen noktaları ilk dikkate değer…

E-BÜLTENE ABONE OLUN

FIRSATLARI KAÇIRMAYIN